Strona główna » Aktualności » Jak dobrać buty na pielgrzymkę?

Jak dobrać buty na pielgrzymkę?

Data dodania: 08-05-2015

Jak dobrać buty na pielgrzymkę?
 
Sezon pielgrzymkowy przed nami, dlatego warto zastanowić się jakie buty będą najlepsze na wielodniowy marsz. Najpierw należy dowiedzieć się w jakich warunkach odbywać się będzie wędrówka. Zazwyczaj jest to piesza wycieczka z lekkim plecakiem, podczas której pokonuje się około 25-35 km dziennie (cały marsz może trwać 7-20 dni). Większość tras stanowią drogi asfaltowe, ale zdarzają się też odcinki leśne i polne, na których są piach, korzenie i kamienie. Raczej nie spotyka się dużych wzniesień i ciężkich podejść. Najczęściej wędruje się w upale, choć oczywiście należy się spodziewać także deszczu.
 
Przede wszystkim obuwie na pielgrzymkę powinno być dobrane tak, żeby nie powodowało odcisków i obtarć. Nie może być idealnie dopasowane, gdyż podczas chodzenia w upale stopy puchną, dlatego należy pozostawić w bucie miejsce zarówno z przodu jak i po bokach. Gdy z początku buty są zbyt luźne lepiej wypełnić je dodatkową skarpetą niż później cierpieć. Zakupu butów nie można odkładać na chwilę przed rozpoczęciem wędrówki, gdyż powinny być one wcześniej porządnie rozchodzone.
 
Istnieje kilka strategii dotyczących doboru butów na pielgrzymkę.
Niektórzy chodzą na pielgrzymki w typowo trekkingowych butach. Mają one te plusy, że stabilizują krok, chronią kostki przed skręceniem. Zapewniają także duży komfort na nawierzchniach szutrowych czy drogach leśnych, ich gruba podeszwa doskonale amortyzuje wstrząsy. Minusem obuwia trekkingowego jest jego duża waga, co po całym dniu chodzenia może skutkować większym zmęczeniem nóg. Pewnie dlatego stosunkowo niewielu pielgrzymów decyduje się na buty trekkingowi z wysoką cholewką, chociaż ci, którzy je wybrali zazwyczaj są z nich zadowoleni.
 
Duża grupa pielgrzymów decyduje się chodzić w obuwiu sportowym. Takie buty jak najbardziej nadają się na długie wędrówki. Są lekkie i dobrze izolują stopy od podłoża. Należy jednak wybrać buty wykonane z wysokiej jakości materiałów (np. naturalna skóra), gdyż obuwie z gorszych materiałów nie zapewnia odpowiedniej wentylacji, co może powodować odparzenia i otarcia. Warto też zwrócić uwagę na konstrukcję cholewki. Obuwie sportowe często jest zwężone w okolicy palców, co przy długim chodzeniu może skutkować otarciami palców.
 
Dobrym kompromisem będą tu buty trekkingowe z niską cholewką. Wagowo są zbliżone do butów sportowych, ale zachowują szerszą konstrukcję obuwia trekkingowego. Zapewniają dobrą amortyzację, a jednocześnie ich podeszwa nie jest tak cienka i miękka, jak w typowych butach do sportu.
 
Dla wielu  najlepszym obuwiem na pielgrzymkę są sandały. Ważne, żeby wybrać sandały wytrzymałe, z porządnej skóry, aby mieć pewność, że paski nie pękną podczas marszu. Powinny też mieć dosyć grubą podeszwę z dobrą amortyzacją. Jeśli wybierzemy sandały o zbyt cienkiej podeszwie, będzie to skutkować bólem stóp. Przy zakupie sandałów należy zwrócić uwagę na to, czy podczas chodzenia nie obcierają kostki i palców, a także czy mają odpowiednią regulację. Pamiętajmy, że podczas długiego chodzenia w upale stopa puchnie, dlatego warto przed pielgrzymką przetestować i rozchodzić sandały.
Kolejną bardzo istotną kwestią jest odpowiedni dobór skarpet. Nie polecamy skarpet z bawełny, gdyż łatwo chłoną one wilgoć i długo schną, a wędrowanie w mokrych skarpetach skutkuje odparzeniami i bąblami. W upale najlepiej sprawdzają się trekkingowe skarpety z włókna CoolMax®, które chłodzi stopę i zamiast magazynować wilgoć transportuje ją na zewnątrz. Dodatkową zaletą skarpet trekkingowych dobrej klasy są strefy wentylacji, wzmocnienia na spodzie i w miejscach najbardziej narażonych na otarcia oraz brak uwierających szwów. Zyskujemy dzięki temu dobrą amortyzację, wygodę i bezpieczeństwo stopy. Warto także dodatkowo zabezpieczyć stopy poprzez wsypanie talku do buta, a przy dużej potliwości nawet do środka skarpety.
 
Niezależnie od tego jakie buty wybierzemy na pielgrzymkę, należy zabrać ze sobą zapasową parę butów. W drodze wszystko się może przydarzyć i w przypadku przemoczenia butów lub wystąpienia  nieoczekiwanych obtarć trzeba mieć dodatkową parę na zmianę. 
 
alt
Porady udzielili sprzedawcy ze specjalistycznego sklepu z obuwiem – HIKER.pl , Chmielna 15, Warszawa
 
 
 
Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Aktualności
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl