|
|
|
|
Dąbrowa Górnicza
|
|
Województwo: śląskie
Powiat: powiat dąbrowiecki
|
WWW: www.dabrowa-gornicza.pl
Kategoria: 100.000 > 250.000
Liczba mieszkańców 100000 -
|
|
Słowa klczowe:
Dworce kolejowe, Freja – dom, Kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny i św. Antoniego, Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Anielskiej, Kościół św. Barbary, Kaplica pod wezwaniem Św. Katarzyny, Kaplica w Trzebiesławicach, Kopalnia ćwiczebna, Pałac Kultury Zagłębia, Synagoga, "Sztygarka" - Muzeum Miejskie, kultura, komunikacja,
|
Opis:
Dąbrowa Górnicza to miasto pełne krajobrazowych i przyrodniczych ciekawostek, urokliwych miejsc, dostarczających okazji do wypoczynku, rekreacji i turystyki. To również ważny ośrodek przemysłowy, bardzo atrakcyjny dla inwestorów. Z powierzchnią 188 km 2 i liczbą mieszkańców ponad 130 tys. Dąbrowa Górnicza staje się najrozleglejszym miastem woj. śląskiego. Z sąsiednimi miastami tj. Sosnowcem, Będzinem, Czeladzią, Zawierciem, Siewierzem, Sławkowem i Olkuszem tworzy Region Zagłębia Dąbrowskiego.
|
Historia:
Pierwszą wzmiankę o Dąbrowie można znaleźć w księgach starostwa siewierskiego z 1775 roku. Na podstawie źródeł historycznych należy przyjąć, że Dąbrowa została założona na początku XVIII wieku. W 1785 roku na terenie Dąbrowy odkryto złoża węgla kamiennego. Aż do trzeciego rozbioru Polski, kiedy to Dąbrowa znalazła się pod panowaniem pruskim, wyrobiska znajdujące się pomiędzy Dąbrową a Gołonogiem były eksploatowane przez ludność miejscową, a w szczególności przez mieszczan będzińskich. Po utworzeniu Księstwa Warszawskiego Dąbrowa weszła w skład utworzonego wtedy Księstwa Siewierskiego, które to Napoleon oddał w dożywocie marszałkowi J. Lannes de Mentebello. W 1863 roku wybuchło Powstanie Styczniowe a Dąbrowa wraz z okolicą przez kilkanaście dni pozostawała całkowicie opanowana przez władzę narodową. 18 sierpnia 1916 roku rozporządzeniem naczelnego wodza armii austriackiej przyznano Dąbrowie ordynację miejską. Równocześnie mianowano pierwszą Radę na czele z burmistrzem Edwardem Kosińskim. 30 września 1916 roku zatwierdzono trójdzielny herb Dąbrowy nawiązujący do jej nazwy oraz tradycji narodowych i robotniczych.
|
|
|
|
Zaloguj sie zeby glosowac
|
Komentarze:
|
|
|
|
|