Strona główna » Aktualności » Jak czyścić i dbać o śpiwory i kurtki puchowe?

Jak czyścić i dbać o śpiwory i kurtki puchowe?

Data dodania: 08-02-2014

Jak czyścić i dbać o śpiwory i kurtki puchowe?

 

CZYSZCZENIE PUCHU

Powierzchowne zabrudzenia

Aby ograniczyć zabrudzenia śpiwora należy podczas spania używać długiej bielizny i skarpetek, ewentualnie dodatkowego prześcieradła.

Drobne powierzchowne zabrudzenia odzieży czy śpiwora można usunąć wodą z mydłem przy użyciu gąbki. Należy przy tym przesunąć puch spod powierzchni, którą będziemy czyścić, gdyż ciężko jest wypłukać puch, a pozostawione mydło  powoduje pogorszenie właściwości wypełnienia. Podczas czyszczenia należy też oszczędnie stosować wodę, aby nie zamoczyła zbytnio puchu.

 

Pranie ręcznealt

Pranie ręczne to najbezpieczniejszy sposób na wyczyszczenie produktów puchowych, choć jest czasochłonne. Ten sposób jest szczególnie zalecany przy śpiworach, ze względu na ich rozmiary.

Najlepiej używać do tego wanny. Śpiwór należy namoczyć, jednak nie dłużej niż przez godzinę. Do prania można dodać mydła, a najlepiej specjalnych środków do prania puchu (np. Granger’s Down Cleaner). Należy delikatnie ugniatać śpiwór w wannie starając się dobrze rozprowadzić środek piorący. Wyprany śpiwór należy kilkukrotnie wypłukać w zimnej wodzie, aby być pewnym, że we wnętrzu nie zostały resztki środka piorącego. Następnie usunąć nadmiar wody poprzez wyciśnięcie lub odcieknięcie. Nie wolno go wyżymać! Najlepiej zostawić śpiwór w wannie z odsłoniętym odpływem i powoli wyciskać z niego wodę poprzez rolowanie. Z mokrym śpiworem należy obchodzić się bardzo delikatnie, nie podnosić go z dna wanny gdy jest jeszcze pełen wody, gdyż można uszkodzić materiał i taśmy wewnątrz śpiwora. Jak już porządnie odcieknie, należy go przełożyć do miski, a następnie do bębna suszarki lub rozłożyć na płaskim, ciepłym i przewiewnym miejscu.

 

Suszenie

Bardzo ważne jest odpowiednie wysuszenie śpiwora. Należy zrobić od razu po upraniu.

Najlepiej do suszenia używać suszarki bębnowej (nastawić temp. 30⁰C), po sprawdzeniu czy w bębnie nie ma ostrych krawędzi, które mogłyby uszkodzić tkaninę. Można do bębna wrzucić kilka czystych piłek tenisowych, które pomogą rozdrobnić zbrylony puch. Jeśli po wyjęciu śpiwora z suszarki czujemy, że puch jest nadal zbity w grudki, oznacza to, że nie jest wystarczająco suchy i należy kontynuować suszenie. Należy pamiętać, że pozostawienie przez dłuższy czas nie do końca wysuszonego śpiworu może skutkować uszkodzeniem puchu i bezpowrotną utratą jego jakości.

Jeśli nie mamy do dyspozycji suszarki, należy śpiwór lub kurtkę puchową rozłożyć na ręcznikach, na płaskiej powierzchni w ciepłym i przewiewnym miejscu. Co jakiś czas trzeba przewracać śpiwór lub kurtkę i energicznie rozklepywać puch. Grudki puchu należy rozdzielać przez tkaninę, jest to czynność dosyć pracochłonna, całkowite wysuszenie śpiwora może trwać nawet kilka dni. Kurtkę czy śpiwór można uznać za dobrze wysuszony, gdy nie wyczuwamy pod materiałem żadnych grudek, a produkt odzyskał dawną puszystość.

 

Pranie w pralce

Kurtki puchowe i cienkie śpiwory można prać w domowej pralce bębnowej. Jednak należy bardzo uważać podczas programowania cyklu, aby nie ustawić zbyt wysokiej temperatury prania. Przed wrzuceniem do pralki należy kurtkę lub śpiwór namoczyć. Zaleca się pranie w najłagodniejszym cyklu w temp. 30-40⁰C z wielokrotnym płukaniem. Przy wyższej temperaturze może dojść do przebarwień i uszkodzeń tkaniny lub warstwy impregnującej. Do prania można zastosować płatki mydlane, delikatne środki do prania wełny, a najlepiej specjalne środki do prania puchu. Nie wolno używać detergentów, wybielaczy ani zmiękczających płynów do płukania. Przed praniem należy także upewnić się, że w pralce nie ma pozostałości detergentów po poprzednich praniach.

 

Profesjonalne pralnie wodne

Jeśli nie masz warunków lub czasu na odpowiednie upranie i wysuszenie kurtki czy śpiworu, najlepiej oddaj go do wyczyszczenia przez profesjonalistów w pralni wodnej (przed oddaniem dopytaj w jaki sposób piorą i suszą puch). W dobrej pralni śpiwór zostanie dokładnie wyprany, puchoszczelność tkaniny może zostać poprawiona przez zastosowanie profesjonalnych środków, a produkt zostanie porządnie wysuszony. W ten sposób śpiwór czy kurtka odzyska wszystkie swoje pierwotne właściwości.

Puch jest długowieczny i odpowiednio konserwowany będzie służył długo (nawet 20-30 lat). Trzeba jednak pamiętać, że zbyt częste pranie może osłabić produkt, np. taśmy wewnętrzne w kurtce lub śpiworze.

 

PRZECHOWYWANIE PUCHU

Aby odzież czy śpiwór puchowy w pełni spełniały swoje funkcje należy o nie odpowiednio dbać.

Odzieży i śpiworów puchowych nie należy przechowywać w kompresyjnym worku transportowym dłużej niż to konieczne. Pod dużym naciskiem piórka mogą się sukcesywnie łamać, przez co puch będzie tracił swoje właściwości izolacyjne. Dlatego nie zaleca się także stosowania worków z paskami kompresyjnymi, gdyż mogą ona trwale uszkodzić strukturę puchu.alt

Po podróży należy wyjąć kurtkę czy śpiwór i powiesić lub swobodnie położyć. Śpiwór należy rozłożyć i rozklepać przynajmniej na 15 min przed użyciem.

Bardzo ważne jest by nie pakować do worka wilgotnego śpiwora, gdyż puch może się filcować i nabrać przykrego zapachu. Śpiwór musi być porządnie wysuszony. Jeśli w podróży nie ma możliwości wysuszenia, lepiej zostawić śpiwór niespakowany, niż wkładać go do nieprzewiewnego worka.

 

Jeśli śpiwór puchowy nie jest używany należy go przechowywać w dużym, przewiewnym worku np. bawełnianym lub siatkowym (zazwyczaj załączonym do śpiwora). Pozwala to zachować dłuższą żywotność puchu.

Warto też co jakiś czas wietrzyć kurtkę czy śpiwór puchowy, by utrzymać go w dobrej kondycji.

 

WYCHODZENIE PUCHU

Czasem zdarza się, że zauważymy pojedyncze piórka wychodzące przez tkaninę. Bywa tak szczególnie w pierwszym tygodniu użytkowania, gdy puch się jeszcze nie ułoży dostatecznie w komorach. Nie jest to wada wyrobu, a wychodzenie puchu powinno ustać po kilku dniach.

Powodem tego jest fakt, że nawet w puchu najlepszej jakości mogą znaleźć się twardsze piórka, których nie da się wyselekcjonować w produkcji (jest to tylko kilka procent wagi wypełnienia). Przy niekorzystnym ułożeniu piórka, które mają ostre stosiny mogą przebić się przez tkaninę. W takiej sytuacji nie należy wyciągać piórka, gdyż może ono pociągnąć za sobą kolejne drobiny puchu i naruszyć spójność tkaniny. Należy wciągnąć piórko do środka poprzez warstwę tkaniny. Czasem może się zdarzyć, że zjawisko wychodzenia puchu nasili się pod wpływem zjawisk elektrostatycznych lub w wyniku obcierania np. o system nośny plecaka. Jest to zjawisko normalne dla wyrobów puchowych i nie należy wpadać w panikę. W żaden sposób nie obniży to właściwości izolacyjnych produktu.


Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Aktualności
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl