Strona główna » Aktualności » Polska światową potęgą w eksporcie wysokiej jakości puchu

Polska światową potęgą w eksporcie wysokiej jakości puchu

Data dodania: 31-01-2014

 

Polska światową potęgą w eksporcie wysokiej jakości puchu

Polacy nie gęsi, ale najlepszy puch mają

 Wracamy do tradycji. Nie od dziś wiadomo, że natura tworzy najlepsze rozwiązania, a ludzie zazwyczaj próbują nieudolnie jej dorównać. Do tej pory nie udało się stworzyć materiału izolacyjnego lepszego od puchu, który jest wyjątkowo lekki, nadzwyczaj sprężysty, o wyjątkowych właściwościach termicznych. Polski puch na świecie jest wyjątkowo ceniony ze względu na to że jest śnieżnobiały, a nie szary jak chiński czy rosyjski, dzięki czemu nie prześwituje przez materiały, które muszą być lekkie i cienkie. Polska ma długą tradycję chowu kaczek i gęsi, przez co jesteśmy w czołówce światowych eksporterów. Polski puch osiąga najwyższe ceny ze względu na swoją jakość i możemy go znaleźć w Japonii, Niemczech, Tajwanie i Stanach Zjednoczonych. W naszym chłodnym i wilgotnym klimacie, gęsi swobodnie biegają po gospodarstwach, co sprawia, że ich puch jest lepiej wyrośnięty, czystszy i niezniszczony, lepiej niż wyroby syntetyczne zatrzymuje ciepło i jest od nich o połowę lżejszy. Na zachodzie większość ptaków żyje w zamkniętych fermach, przez co puch nie jest tak szlachetny jak nasz. Warto też wspomnieć że w Kołudzie Wielkiej, znajduje się czołowa polska placówka badawczo-hodowlana, która w wyniku 45 lat pracy osiągnęła wzorcowy genotyp Gęsi Białej Kołudzkiej, stając się jedyną taką fermą na świecie.

alt   Staranna hodowla wyselekcjonowanych gatunków ptaków to jednak dopiero początek długiego procesu przygotowania pierza do produkcji kurtek i śpiworów. Po oskubaniu gęsi surowiec poddawany jest wielogodzinnej obróbce. Na początku pozbawiany jest substancji, które mogłyby wywoływać alergię. Następnie prany jest w specjalistycznych środkach piorących. Później puch jest suszony w temperaturze 140°C, a na końcu surowiec wędruje do sortowni, gdzie pióra są rozdzielane na większe, te z puchem i sam czysty puch. Z posortowanych piór powstają mieszanki o różnej zawartości czystego puchu, które trafiają do klientów. Im więcej czystego puchu, tym szlachetniejsza mieszanka. To pracochłonny proces i dlatego produkty puchowe nie są tak tanie jak syntetyczne.

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Czas pokazać co mamy najlepsze na świecie.

   Dzięki temu, że mamy najlepszy na świecie puch, polskie marki outdoorowe podbijają nie tylko nasz krajowy rynek, ale również zagraniczne. Mamy kilku świetnych producentów odzieży puchowej, którzy zaczynali swoją działalność jeszcze w latach 80. Ciężko było wtedy o sprzęt, a była to złota era polskiego himalaizmu. Firmy te zostały założone w odpowiedzi na potrzeby górskich wypraw. Odzież puchowa i śpiwory były szyte przez miłośników wędrówek, tworzone z największą starannością i pasją przez ludzi, którzy zajmowali się aktywnościami górskimi i tak to się wszystko zaczęło. Dziś są to świetnie prosperujące firmy, które nadal szyją w Polsce, a należą do nich między innymi: Yeti,Małachowski, Cumulus i Pajak.

 

alt        alt         alt         alt

 

   Jeśli nie wierzysz nam na słowo, przyjdź do nas i przekonaj się sam, jak wyglądają kurtki wypełnione polskim puchem w porównaniu do tych z chińską mieszanką. Zapraszamy sklep HIKER, ul. Chmielna15, Warszawa.

 


Przykładowe produkty polskiego producenta Yeti   

 

alt  alt

alt  alt

   


Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Aktualności
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl